Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

Efterlyst president på resa igen

Av TT
Publicerad 25 mars 2009 12.20 | Uppdaterad 25 mars 2009 12.20Gilla 

KAIRO. Sudans president Omar al-Bashir anlände till Egypten på onsdagen, hans andra utlandsresa sedan Internationella brottmålsdomstolen (ICC) begärt att han ska gripas för krigsbrott i Darfur.

Någon större risk att arresteras i Kairo löpte dock inte al-Bashir. Liksom resten av arabvärlden avvisar Egypten arresteringsordern och anser att den försvårar fredssamtalen i Darfur.

Egypten har inte heller undertecknat den så kallade Romstadgan som skapade ICC. Däremot uppmanas alla medlemsländer i FN att samarbeta med domstolen, som misstänker al-Bashir för krigsbrott och brott mot mänskligheten.

ICC har ingen egen polisstyrka som kan gripa misstänkta.

Spekulationerna är i full gång om al-Bashir vågar åka till ett arabiskt toppmöte i Qatar.

Enligt FN har närmare 300 000 människor mist livet i Darfurkonflikten och minst 2,7 miljoner drivits på flykt.


Den här artikeln berör(Vad är detta?)

Sponsrade länkar från Eniro

71234mini
Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder