-
- Malmö
- Lund
- Omkretsen
- Ekonomi
- Opinion
- Sport
- Kultur & Nöjen
- Resor
- Bostad
- Bil & Trafik
- Bloggar
- Quiz
- A-Ö
- Förstasidan »
- Sverige |
- Danmark |
- Världen |
- Familj |
- Inpå livet |
- Postis |
- Mat & Dryck |
- Lagfarter |
- Jobb |
- Sudoku |
- På TV |
- Webbkameror |
- Väder
Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex
Av TT
Publicerad 6 oktober 2009 9.26 |
Uppdaterad 6 oktober 2009 9.34
GÖTEBORG. En 24-årig man avled i april förra året i samband med ett våldsamt polisingripande i Göteborg. Men trots att den rättsmedicinska undersökningen visade att ingripandet ledde till hans död, åtalades ingen av poliserna, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion, som granskat den nedlagda förundersökningen.
Polisen skulle gripa 24-åringen sedan han sparkat på en bil. Han trycktes ned mot marken så hårt och länge att han slutade andas. Han avled senare på sjukhus.
Svensk polis ändrade sina arbetsmetoder efter 41-årige Osmo Vallos död vid ett polisingripande i Karlstad 1995 och det är i dag väl känt att det är förenat med en stor risk för kvävning om en person med handfängsel på ryggen utsätts för tryck på överkroppen. Men flera av de poliser som höll fast 24-åringen förhördes inte och åklagare Bo Lindgren medger för Ekot att viktiga uppgifter har slarvats bort i förundersökningen.
– Där kan jag väl medge att jag kan ha hamnat galet, säger han.
Den här artikeln berör(Vad är detta?)
SPEL. Existensberättigandet för Bad Company-avstickaren kan ifrågasättas, tycker Sydsvenskans recensent.
4 kommentarer
KULTUR FÖR UNGA. Stämningen var uppsluppen när Doreen Månsson och Christopher Dominique mötte Malmö operaorkester.
KULTUR & NÖJE. Sist vi såg Sune på bio var 1993. Nu är en ny film på gång.
MALMÖ. Sydsvenskan Po Stan ska spegla energin och utelivet på gator och torg, på krogar och klubbar.
FÖDELSEDAG. Paulina Johansson har precis fått sitt andra barn. Den egna födelsedagen har hon knappt hunnit tänka på.
6 000 elever från södra Sverige får den här veckan en inblick i naturvetenskapens värld.
2 kommentarer
ÅRETS MÄKTIGASTE. Årets mäktigaste affärskvinna har aldrig karriärplanerat.
BORTOM RAMBLAN. Svenskarna vallfärdar till Barcelona nu när Zlatan är extra dragplåster. Men han är inte den ende svensk som valt att bo här.