Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

Foto: P Hoelstad/Scanpix

Krav på könsneutral mönstring

Av T T
Publicerad 25 februari 2008 7.42 | Uppdaterad 25 februari 2008 16.06Gilla 

Fler tjejer borde göra lumpen – gör därför plikten att mönstra könsneutral.

Det skriver Pliktverkets avgående generaldirektör Björn Körlof på Dagens Nyheters debattsida.

Körlof kräver att även unga kvinnor ska vara tvungna att svara på den lämplighetsundersökning för mönstring som i april dimper ned hos 135 000 svenska 17-åringar. Tjejerna svarar frivilligt på frågor om hälsa, fysisk prestationsförmåga och skolgång. Och om Pliktverket bedömer dem som lämpliga kan de strunta i att mönstra. För pojkar är det obligatoriskt att svara och komma om de kallas.

”Det (är) ganska häpnadsväckande att vi i Sverige 2008 har en lag som gör skillnad på män och kvinnor”, skriver Björn Körlof.

Om fler kvinnor togs in skulle försvaret bli mer effektivt och jämställt, anser Körlof som tycker att Försvarsmakten fortfarande tampas med fördomar mot kvinnor.

Dessutom är det enligt generaldirektören särskilt viktigt med tjejer i ”det nya insatsförsvaret” som ska verka för fred och säkerhet i omvärlden. Körlof pekar på att studier visat att en hög andel kvinnor i fredsbefrämjande insatser är mer framgångsrika än de med få kvinnor.

Alla manliga svenska medborgare från 19 till 47 är skyldiga att fullgöra värnplikt. Den inleds efter mönstringen som är obligatorisk för alla män som kallas till den. Efter mönstring gäller samma regler för män och kvinnor.


Den här artikeln berör(Vad är detta?)

Sponsrade länkar från Eniro

71234mini
Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder