Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

Tobias Swahn, Emil Olsson, Fredrik Thell och Erik Pramberg hänger ofta på fritidsgården i Annelund. ¿ Man kan umgås med sina kompisar utan att vara hemma hos någon. Och så har man någonting att göra,¿ säger 17-årige Erik Pramberg.Foto: Patrick Persson

"Det finns några drägg som förstör för alla andra"

Av Sara Assarsson
Publicerad 25 mars 2008 23.30 | Uppdaterad 26 mars 2008 17.16Gilla 

I källaren på Annelunds fritidsgård hörs gitarrmusik och skratt. Vid ett bord sitter ett gäng och gör knappnålar medan några andra spelar biljard. De är trötta på att bli stämplade som bråkstakar bara för att de är unga.

KÄVLINGE. – Det finns några drägg som förstör för alla andra, säger 17-åriga Tobias Swahn.


– Vi har heller inget att göra, men vi går inte ut och vandaliserar eller snor cyklar, säger han.


Fritidsledaren Carina Lilliehöök känner inte igen bilden av Kävlingeungdomar som speciellt bråkiga och menar att det i stället handlar om en större benägenhet att anmäla missförhållanden och att tackla problemen.

– Det är inte alltid lätt att hjälpa ungdomarna som börjar gå snett. Vi får lättare kontakt med ungdomarna än vad personalen på skolan eller socialarbetarna får, och därför är det viktigt att hitta en arena där olika instanser kan samarbeta, säger hon.


Den senaste tidens rubriker och våldsbrott och övergrepp har påverkat ungdomarna.

– Tjejerna känner sig väldigt otrygga, säger Carina Lilliehöök som varje dag träffar ungdomar i olika åldrar.


– Vi har haft en del struliga mellanstadiekillar som vi har slussat vidare till olika aktiviteter. Det är roligt att se att de lyckas. Alla kan inte vara bra på allting, men alla är bra på någonting. Det gäller att uppmuntra deras starka sidor, säger hon.


Den här artikeln berör(Vad är detta?)

Sponsrade länkar från Eniro

Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder