Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

Koppar för miljonvärden stals

Av Sydsvenskan.se
Publicerad 20 november 2006 5.20 | Uppdaterad 20 november 2006 11.31Gilla 

Ett företag i Billeberga utanför Landskrona har i natt blivit av med koppar för miljonbelopp. Enligt uppgifter har ett 40-tal trummor stulits, värda 15 – 20 miljoner.

LANDSKRONA. Klockan halv fyra natten mot måndagen hittade polisen en fyrhjulig motorcykel i närheten av ett kranbilsföretag i Billeberga. När motorcykelägaren som också äger kranbilsfirman kom till platsen konstaterades att en lastbil och kopparrullar för många miljoner försvunnit från platsen.

- Vi har allmän efterspaning efter lastbilen, men ännu inga spår efter koppartjuvarna, säger Skånepolisens informationsansvariga Lars Mahler till Sydsvenskan på förmiddagen.

Tjuven eller tjuvarna använde företagets egen gaffeltruck för att lasta alla rullarna på en lastbil, som även den blev stulen.

- Stöld i den här omfattningen har vi inte haft i de här trakterna förut, säger Charley Nilsson, informationsansvarig hos polisen i nordvästra Skåne till Sveriges Radio Malmöhus.



Foto: Andreas Öberg.


Sponsrade länkar från Eniro









Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder