Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex
Av Britt-Marie Bergström
Publicerad 19 juli 2009 0.30 |
Uppdaterad 19 juli 2009 0.30
Turning Torso punkterade en del av den ursprungliga planen.
Platsen där det 186 meter höga bostadshuset står var avsedd för ett kringbyggt kvarter med torg och ett studenthus högt som Kronprinsen.
Turning Torso presenterades som modell för en tomt nära småbåtshamnen i Bo01:s södra hörn. Där var det möjligt att bygga ett hus i åtta våningar och det fanns även en plan för hur det skulle finansieras med mässkansli i bottenplan och kontor i övervåningarna.
Klas Tham föreslog Santiago Calatrava som arkitekt. Calatrava lämnade två
förslag, ett vanligt kontorshus i åtta våningar och en Turning Torso i 150
meters höjd.
– Slank och väldigt elegant, säger Tham om den dåvarande modellen.
Det blev inget av med kontorshuset. Tomten är fortfarande tom. Istället tog HSB över idén och flyttade Turning Torso till sin nuvarande plats med 54 våningar.
Klas Tham tycker att det är ett stiligt landmärke på håll.
– Men jag är inte alls lika förtjust när jag kommer nära, säger han.
Den här artikeln berör(Vad är detta?)
MALMÖ. Sydsvenskan Po Stan ska spegla energin och utelivet på gator och torg, på krogar och klubbar.
ÖVERVAKNING. Fastighetsägaren Jernhusen vill ha 158 övervakningskameror på Centralstationen i Malmö.
51 kommentarer
PRISAD. Elnaz Esmailzadeh är en ung civilekonom från Malmö. Nyss blev hon dessutom 10 000 kronor rikare.
P-HÖJNING. Kostnaderna för felparkering och avgiftsbelagd gatuparkering i Malmö kommer att höjas senare i år.
55 kommentarer
BÖRS-VD?. Mobilföretaget TAT i Malmö förbereder en börsnotering. Men vd Charlotta Falvin är hemlighetsfull.
28
kommentarer
CYKELMALMÖ. Cyklist i Malmö? Läs alla artiklar här!