Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex
Av Britt-Marie Bergström
Publicerad 25 november 2008 22.11 |
Uppdaterad 25 november 2008 22.11
Fottis Malamas storsatsar på Stortorget. På fredag öppnar han den bastanta porten till Banco de la Musica med garderob i bankvalvet och skog kring den eleganta gamla hissen. Växter, stenar och belysning ska dölja trapporna som inte leder någonstans.
STORTORGET. Malamas håller på att förvandla Sparbankens gamla lokal till ett musikens palats med kubainspirerad mat innanför pastellfärgade pelare.
Det ska bli ett blandat utbud av musik, tango, braziliansk jazz och även dansband och 60-tal.
Grundprogrammet blir ett husband med gäster. Ett band från Kuba hämtas till de första månaderna och ersätts senare av kolleger från samma land. Dansbanden tar vid till våren när den andra musiken flyttar ut till Kuba kafé som Malamas också äger.
Malamas har drivit krogar i Malmö sedan 1987. Han kom hit från Grekland för att läsa kemi i Lund men slutade efter några år för att öppna Zorba på Bergsgatan.
Därefter har han haft restauranger på Rosengård, på Gamla Väster, på Stortorget och i Västra hamnen.
Han ser sig förtjust om i lokalen dit han tidigare gått för att diskutera sina affärer.
– Nu är det inte längre pengarna som styr utan musiken, säger han.
Fottis Malamas säger att han har fått en bra överenskommelse med fastighetsbolaget som äger den gamla banklokalen från 1847. Den har plats för 600 gäster. Men han räknar med att det ska räcka med 250-300 personer fredagar och lördag och ett 150-tal på vardagar för att satsningen ska gå ihop.
Krogar på Lilla torg slår igen. Men Fottis Malamas tror på en växande ström av kunder. Han satsar runt sex miljoner på sitt musikpalats.
– Centrum är alltid centrum, säger han.
Den här artikeln berör(Vad är detta?)
MALMÖ. Sydsvenskan Po Stan ska spegla energin och utelivet på gator och torg, på krogar och klubbar.
ÖVERVAKNING. Fastighetsägaren Jernhusen vill ha 158 övervakningskameror på Centralstationen i Malmö.
51 kommentarer
PRISAD. Elnaz Esmailzadeh är en ung civilekonom från Malmö. Nyss blev hon dessutom 10 000 kronor rikare.
P-HÖJNING. Kostnaderna för felparkering och avgiftsbelagd gatuparkering i Malmö kommer att höjas senare i år.
55 kommentarer
BÖRS-VD?. Mobilföretaget TAT i Malmö förbereder en börsnotering. Men vd Charlotta Falvin är hemlighetsfull.
28
kommentarer
CYKELMALMÖ. Cyklist i Malmö? Läs alla artiklar här!