Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex
Av Eva Martelius
Publicerad 26 oktober 2009 10.33 |
Uppdaterad 29 oktober 2009 23.30
Alla lediga lägenheter läggs ut på nätet. Det är den största förändringen när LKF gör om sin hemsida.
LUND. – Vi vill ge större insyn och bättre överblick, säger LKFs marknadschef Gunilla Flygare
Den 16 november öppnar Lunds kommunala fastighetsbolag, LKF, sin helt omgjorda nya hemsida. Då kommer den som söker bostad direkt kunna se var det finns lediga lägenheter.
Uppdelningen i aktiv och passiv kö försvinner. Nu ska alla kunna söka direkt. Men alla som står i kön måste registrera om sig.
Med till det nya systemet tar man sitt personnummer och sin kötid. Övriga uppgifter måste man lämna på nytt.
Idag förmedlar LKF runt 1 100 lediga lägenheter per år. Erbjudanden skickas ut till de fem med längst kötid som ställt sig i aktiv kö och anmält intresse för ett visst område.
Nu kommer alla att kunna se vilka lägenheter som är lediga och anmäla intresse, oavsett kötid. Man kommer också att kunna se hur många andra som är intresserade av samma lägenhet.
Men precis som tidigare gäller att man tappar sin plats i kön om man tackar nej till tre erbjudanden.
Med det nya systemet hoppas LKF att hanteringen av lediga lägenheter ska bli mer effektiv genom att bara de som är intresserade av en viss lägenhet hör av sig.
På den nya hemsidan förbättras också informationen om LKFs bostadsområden. 8
000 bilder kommer att läggas ut och man kan också se planlösning och få alla
viktiga fakta om de lägenheter som är lediga.
– De som fått erbjudande har ibland inte vetat tillräckligt om området innan
de kallats till visning. Därför vill vi förbättra informationen så att alla
vet mer innan man anmäler intresse, säger LKFs vd Peter Mellvé.
Och han betonar hur viktigt det är för alla som fyllt 18 år och vill bo i Lund
att anmäla sig till kön.
– I områdena utanför centrum går det att få tag på en lägenhet även med ganska
kort kötid, säger han.
Genom avtal med Lunds kommun har personer med Lundaanknytning förtur i kön. Det gäller den som bor, jobbar eller studerar i Lund.
Från den 1 november stängs hemsidan och den nuvarande kön för att öppna igen den 16 november.
Information om att man måste registerar sig på nytt går i dagarna ut till alla hyresgäster och till de 32 500 som står i kön.
Under fliken Mina sidor kan man se vilka lägenheter man sökt och vilka erbjudanden man fått.
För den som inte har dator finns fem besöksdatorer på LKFs huvudkontor och en på lokalkontoret på Magistratsvägen.
Den som behöver hjälp att gå in på hemsidan ska kunna få hjälp på bibliotek eller medborgarkontor.
Den här artikeln berör(Vad är detta?)
ANTARKTIS. "Plankton beter sig precis som vi".
KULTURSATSNINGAR. Hur ska det gå för kulturchefen?
RÅNÖVERFALL. Tipsare pekar ut samma gärningsmän.
LÄSARBILDER. Vackra och förrädiska.
VALET 2010. Bergwall toppar centerns lista.
Från och med idag kan alla se var och hur mycket det ska byggas i Lund de kommande 40 åren.
1 kommentarer
DISPUTATIONER. Doktorsavhandlingar vid Lunds universitet.