Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

På SR:s hemsida fanns över 150 artiklar tillgängliga utan tillstånd.Skärmdump: sr.se

Sveriges Radio bröt mot upphovsrätten

Av Alexander Vickhoff
Publicerad 16 juli 2008 1.30 | Uppdaterad 15 augusti 2008 2.01Gilla 

Sveriges radio ville spegla den aktuella debatten kring public service. Men något tillstånd att publicera de texter som visades på hemsidan fanns inte. Sveriges radio bröt därför mot upphovsrätten.

– Det är bara att beklaga och det kommer aldrig att upprepas, säger Kristina Hägglöf, informationschef på SR.


Det är på temasidan ”Public service i det nya mediesamhället – viktigare än någonsin” under fliken ”Aktuell debatt” som över 150 artiklar från dagstidningar, magasin, nättidningar och nyhetsbyråer publicerats sedan slutet av februari. Men då varken tidningarna som artiklarna tagits från eller artikelförfattare kontaktats utgör publiceringen ett brott mot upphovsrätten.


– Jag kan inte se hur det är förenligt med upphovsrätten. Jag blev väldigt överraskad när jag såg det. De har inte kontaktat mig, hade de gjort det hade jag bett dem länka till artikeln, säger Bo Reimer, professor i medie- och kommunikationsvetenskap på Malmö högskola.


Han är en av de skribenter vars texter fanns på SR:s hemsida. Texten var från början skriven på frilansbasis.

– Vad de borde ha gjort är att antingen kontakta artikelförfattarna, ta bort artiklarna eller länka från sin sida till tidningen som publicerat artikeln, vilket hade varit det mest logiska.


På Sveriges radio var det ingen som tänkt på att publicering av materialet i det här fallet kunde strida mot upphovsrätten.

– Det är klart att det är olyckligt men vi har rättat till det nu. Det vi kan göra istället är att länka till tidningarnas förstasida.


Flera av de olovligen publicerade artiklarna kommer från Sydsvenskan.

– Det är givetvis oacceptabelt. Det är märkligt att ett public serviceföretag som Sveriges radio inte känner till lagen om upphovsrätt, säger Jonas Gruvö, Sydsvenskans tillförordnade chefsredaktör.


Men några krav på ersättning i efterhand är dock inte aktuellt.

– Nej, det verkar helt enkelt vara ett misstag. Det är möjligt att vi hade agerat annorlunda om det hade varit ett kommersiellt företag, säger Jonas Gruvö.


Efter att Sydsvenskan igår påtalade att SR bryter mot upphovsrätten har artiklarna tagits bort. Huruvida besökarna på Sveriges radios hemsida i fortsättningen kommer att kunna ta del av den aktuella debatten kring public service, fast i tillåten form med länkat material, får framtiden utvisa.

– Det är något vi får ta ställning till och se hur vi ska hantera det framöver, säger Kristina Hägglöf.


Den här artikeln berör(Vad är detta?)

Sponsrade länkar från Eniro









71234mini
214-BOK
214-ORVAR
Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder