Varje bloggare ansvarar själv för innehållet i de rubriker och blogginlägg som länkas till artiklar på Sydsvenskan.sex

Staten stoppar Teliachefers bonus

Av TT
Publicerad 1 april 2009 19.29 | Uppdaterad 3 april 2009 16.50Gilla 

Svenska staten stoppar bonusar till ledande chefer i Telia Sonera.

STOCKHOLM. Staten är en av Telia Soneras största aktieinnehavare och drev på onsdagen igenom sitt eget förslag på bolagets årsstämma.


”Regeringen anser att ersättningen till de ledande befattningshavarna i ett företag där staten är delägare skall vara rimlig och väl avvägd. Att ge bonus eller annan rörlig lön till toppcheferna är inte förenligt med den ambitionen” säger kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell i en kommentar.


Telia Soneras styrelseordförande Tom von Weymarn menade att statens krav på ändringar i ersättningspolicyn kom i ett sent skede och att det därför inte var möjligt att få fram ett reviderat förslag i tid till årsstämman.


Storägarna Swedbank Robur Fonder, SEB Fonder och SEB Trygg Försäkring stödde Telia Soneras styrelses förslag om ersättningspolicy, skriver Affärsvärlden på nätet.


Den här artikeln berör(Vad är detta?)

Sponsrade länkar från Eniro

214_KMmark4

GRANSKNING. De hundra största markägarna äger en fjärdedel av Skåne. Sydsvenskan kartlägger dem.

Malmö
Lund
Omkretsen
Ekonomi
Opinion
Sport
Kultur & Nöjen
Resor
Bostad
Bil & Trafik
Bloggar
Quiz
Sverige
Danmark
Världen
Familj
Mat & Dryck
Lagfarter
Jobb
Sudoku
Väder